Profesyonel İnternet Sitesi Yaptırırken Bilmeniz Gerekenler

Profesyonel İnternet Sitesi Yaptırırken Bilmeniz Gerekenler

PROFESYONEL İNTERNET SİTESİ YAPTIRIRKEN BİLMENİZ GEREKENLER


Başarılı bir websitesi yaptırmak ve yaptırmış olduğunuz site üzerinden para kazanmak ve markanızın tanıtımını en etkili şekilde yapmak istiyorsanız mutlaka dikkate almanız gereken bir kaç faktörden bahsedeceğiz.

Öncelikle unutmamanız gereken şey, sitenizi ne kadar sağlam temeller üzerine kurarsanız o kadar başarı elde etme şansınız olur. Bu oran birbiriyle tamamen doğru orantılıdır.

-Etkili websitesi için öncelikle kaliteli içeriğe ve kopya olmayan (resim, metin vs..) içeriğe sahip olmalısınız. Başka yerlerden aldığınız metinler, görseller ya da videolar google gibi arama motorları tarafından çabucak farkedilip ve cezalandırma yöntemine gidilebilir. Bunun dışında maddi açıdan da problem oluşturabilecek bazı telif hakkı problemleri ortaya çıkabilir ve ciddi paralar ödemek zorunda kalabilirsiniz. Herşeyden önce unutmamalısınız ki siz ne kadar özgün olursanız google sizi o denli kıymetli görür ve sizi ödüllendirir.

-Websitenizin hızı maksimum seviyede olmalı ki, kullanıcı deneyimi ve müşteri memnuniyeti açısından başarılı olabilsin. Google için en büyük kriterlerden kullanıcı deneyimidir. Yapılan araştırmalar sonucu görüldüğü üzere, yavaş site hızına sahip olan siteler başarıyı yakalayamamıştır. 

-Ziyaretçilerin websitenizden beklentisini, zamandan tasarruf ederek, aradığa bilgiye ya da ürüne en kısa sürede ulaştıran ve müşterilere kusursuz müşteri deneyimi sunan başarılı website oluşturulması olarak belirleyen google, bu konuda politikalarını sürekli güncellemektedir.

-Yaptırdığınız websitede, insanları reklam metinleri ya da reklam görselleri ile boğmak yerine, daha sade daha basit tasarımlar kullanmalısınız.

-Sadece website yaptırmak önemli değil, aynı zamanda websitenizi sosyal medya araçları ile de desteklemelisiniz. Google son güncelleştirmelerinde websiteniz ile sosyal medya hesaplarınız arasında trafik oluşturmanın çok faydalı olacağı bilgisini paylaştı. Bu durumda böyle bir faydayı en başta siteyi oluştururken sistemsel olarak kurmanız ve sosyal medya ile website arasında trafik oluşturma için gerekli olan kodlamaları yapmanız size çok büyük fayda sağlayacağını unutmamalısınız.

-Sitenizin güvenliği için gerekli yazılımsal ve donanımsal araçlara sahip olmalısınız. Ayrıca SSL sertifikası (https) mutlaka kullanmalısınız. 

-Yaptırdığınız site mutlaka SEO uyumlu ve Mobil uyumlu olmalı!

-Kullanıcılar hangi araçla internete girerse girsin, hepsinde size ulaşabilmeleri çok önemli.

Son olarak sitenizde kırık link kesinlikle olmamalıdır. Yapmış olduğunuz yönlendirme linkleri eğer sayfayı görüntüleyemiyorsa ve 404 hatası veriyorsa kullanıcı deneyimi kalitesi açısından çok olumsuz bir durum ortaya koyar ki, google gibi büyük arama motorlarının en önemli amacı bu deneyimi kusursuz hale getirmek olduğunu unutmamalıyız.


Profesyonel websitesi yaptırırken; seo uyumlu website ve mobil uyumlu website sahibi olmak istediğinizi mutlaka belirtmelisiniz. Websitenizi yaptırdıktan sonra bu özelliklerin aktif olup olmadığını basitçe kontrol edebilirsiniz. Unutmayın ki, temel çürük olursa o yapı ayakta kalamaz! Website içinde bu durum aynı bu şekilde ifade edilir.


Emre Karagöz

Comments

tested
18/11/2018
555-555-0199@example.com
tested
18/11/2018
">
tested
18/11/2018
">
tested
18/11/2018
">
tested
18/11/2018
">
tested
18/11/2018
">
test
09/10/2018
test
test
09/10/2018
test

Add Comment

You must login to add a comment. If you do not have an account, you may register for one. Registration is free!